2020 m. balandžio 7 d. IBA NAUJIENLAIŠKIS Nr. 7 (428)

Mieli skaitytojai,

Gamta mums nepagaili siurprizų: nors žiemą beveik nematėme sniego, pavasarį pasnigo ir pašalo, po to vėl išlindo saulė. Beržų sula jau baigia tekėti, dėl staigaus atšilimo gali prasidėti aktyvus žydėjimas, padidės žiedadulkių koncentracija ore, o tai jau rimta alergijų priežastis.

Šią savaitę beveik kiekvienas buhalteris suka galvą, kaip apskaičiuoti prastovas, atlyginimus ir kitas išmokas už kovo mėnesį. Labai aktualus šiuo atveju ir subsidijavimo klausimas, kuris iki šiol lyg ir nėra aiškus: Užimtumo įstatymo pakeitimai „užstrigo“ Seime (viskas keičiasi tiesiog valandomis, todėl kai skaitysite šią informaciją, pasitikslinkite – galbūt įstatymas jau yra TAR), bet Užimtumo tarnyba jau paskelbė paaiškinimus.

Darbo kodekso 47 straipsnis jau ir vėl pakeistas, pakeitimas priimtas ir tikriausiai šiuo metu skelbiamas ar jau paskelbtas TAR. Pakeitime atlikti tokie papildymai:

1) Net ir karantino atveju prastova gali būti skelbiama tik tada, kai „dėl darbo organizavimo ypatumų nėra galimybės sulygto darbo dirbti nuotoliniu būdu arba darbuotojas nesutinka dirbti kito jam pasiūlyto darbo“;

2) Per 1 darbo dieną nuo prastovos paskelbimo darbdavys turės informuoti VDI (beje, daugiau informacijos apie paskelbimo formas ir būdus dar neteko matyti). Jei prastovą darbdaviai buvo paskelbę iki DK pakeitimo įsigaliojimo – tai VDI reikės informuoti per 3 darbo dienas nuo DK įsigaliojimo (taigi laukiame galutinio registravimo TAR, tada žinosime, kokia gi bus ta galutinė pateikimo data);

3) Už prastovos laiką mokamas būtent darbo užmokestis, ne mažesnis nei MMA (už visą darbo laiko normą – 8 val./d.). Taigi suprantama, kad viską, kas apskaičiuojama už kovo mėn., reikia deklaruoti SAM pranešime.

Jau žinome, kad tikrai nemažo skaičiaus deklaracijų pateikimo terminas buvo atidėtas. Registrų centras taip pat prisidėjo prie šios „akcijos“ ir nurodė, kad iki rudens įmonių nebaus už nepateiktas metines ataskaitas. Iš kitos pusės, kyla klausimas, ar verta naudotis siūlomais atidėjimais. Patartume taip: jei galite pateikti deklaraciją laiku, tai tikrai pateikite – taip neišmušite savęs iš vėžių ir vėliau nesiblaškysite bandydami prisiminti, ar deklaracija jau pateikta. Kitas dalykas – priverstinis atidėjimas, pvz., GPM311 deklaracijos, kaip nėra, taip ir nėra.

Šiandien turi būti šilta ir grąži diena, linkime jums kantrybės ir sveikatos. Būkite saugus ir kelkite savo kvalifikacija COUNTLINE nuotoliniuose seminaruose.