2020 m. spalio 20 d. IBA NAUJIENLAIŠKIS Nr. 19 (440)

Mieli skaitytojai,

Ruduo įsibėgėjo ir jau tampa panašus į mums įprastą gamtos reiškinį: medžiai nusidažė maloniomis spalvomis, dienos ir naktys vis šaltesnės. Reikia tikėtis, kad Jums dabar šilta, nes šildymo sezonas jau tikrai prasidėjo visur. 

Koronavirusas ir toliau plinta, o ne už kalnų ir kitų ligų sezonas. Toks nemalonus kokteilis mūsų laukia ir prognozuojama, kad aršiausiai jis pasireikš gruodžio mėnesį.

Kokia politinė situacija bus Lietuvoje, dar neaišku: pirmas balsavimo turas baigtas, antras – įsibėgėja, vyksta koalicijų burtai ir kitos peripetijos. Kaip visada, vieni džiaugiasi, kiti liūdi ir nerimauja, bet visi gyvena viltimi, kad bus geriau.

Jau pristatyti gražūs dabartinės Vyriausybės biudžeto planai, kuriuos aiškiai apkartina nesurinktų faktinių lėšų skaičiai. Aišku, teisės aktai yra ir bus kryptingai keičiami (ir reikia tikėti, kad tai ne tik populistiniai sprendimai): jau paskelbta nuo 2021 m. sausio 1 d. įsigaliosianti MMA, kuri sudarys 642 Eur (MVA atitinkamai sudarys 3,93 Eur), gana tolima (2022 m.) vykdoma finansinių ataskaitų rengimo „reforma“ viešajame sektoriuje, nuo naujų metų Aplinkos apsaugos departamentui perduodamos „regalijos“ konsultuoti mus mokesčio už aplinkos teršimą apskaičiavimo ir deklaravimo klausimais, galiausiai patvirtinta, kokiais dar išskirtiniais atvejais dėl karantino ir izoliacijos (tai dažniausiai ne didesnis nei 14 d. laikotarpis, o išmoka sudaro 62,06 ar 65,94 proc. kompensuojamojo darbo užmokesčio) gali būti skiriama ligos pašalpa.

Jei Jūs negalite suformuoti ir pateikti VMI SAF-T rinkmenos, tai kol kas Jūs priklausote daugumai. Iš kitos pusės, tai nėra gerai, nes prievolė yra ir ją reikės įvykdyti per 10 dienų nuo VMI reikalavimo pateikimo. Ieškokite sprendimų dabar.

Ir dar – VMI „perliukas“ iš atnaujinto GPMĮ 17 str. 1 d. 5 punkto komentaro. Ilgą laiką VMI nenorėjo pripažinti, kad pagal DK 31 str. galima darbuotojams mokėti neapmokestinamas kompensacijas, o vėliau žingsnis po žingsnio visgi keitė nuomonę į palankesnę mokesčių mokėtojams. Naujoje komentaro redakcijoje išplėstas paaiškinimas (pavyzdys) ir pateikta gana nemažai logiškų dalykų (aišku, nerimą kelia tai, kad kelių eurų mokėjimas turi būti „ekonomiškai pagrįstas“, o, sprendžiant iš pavyzdžio, tai nemažas vargas su „perdėtais“ skaičiavimais). Ir kaip vyšnaitė ant torto pateiktas skaičiavimas: „Atsižvelgiant į įmonės apskaitos politiką, kad tokios vertės turtas laikomas ilgalaikiu turtu ir nudėvimas per 3 metus, per mėnesį mokamos kompensacijos dydis galėtų būti (600:3:12)*0,6=28.“ Mes, buhalteriai, irgi mokame skaičiuoti: šio skaičiavimo rezultatas yra 10 Eur, o ne 28 Eur.

Tokių klaidų tikrai išvengsite, jei apsilankysite auditoriaus A. Kapitanovo seminare „2020 m. finansinė atskaitomybė ir mokesčių pakeitimai nuo 2021 m.“.