2020 m. sausio 21 d. IBA NAUJIENLAIŠKIS Nr. 2 (423)

Mieli skaitytojai,

Jei sausiui įsibėgėjus jaučiate laikiną euforiją, būkite ramūs – po naujienų gausos ji praeis. 2020 m. pradžia pasižymėjo kaip niekada šilta žiema, didžiulėmis spragomis aplinkosaugos srityje, jau prasidėjo ir baigėsi Dakaro ralis, o vežėjai krausto verslą iš Lietuvos į kaimynines šalis (štai kokį poveikį padarė 1,65 koeficientas).

Teisės aktų maratonas beveik baigtas. Pastaruoju metu pasirodo tik atskiros „nuotrupos“ – įdomu tai, kad nemaža dalis jų susijusi su pinigų plovimo prevencija.

Tiek spauda, tiek šiaip įvairūs konsultantai aktyviai nagrinėja ir aptarinėja „naują“ Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo 17 straipsnio 1 dalies 14 ir 14-1 punktų (įmokos darbuotojų naudai – pensijos įmokos, gyvybės draudimo įmokos ir sveikatos įmokos) komentarą, paskelbtą 2020 m. sausio 2 d. rašte Nr. (18.18-31-1E) RM-31. Komentarą paskelbti buvo ruošiamasi daugiau nei 4 mėnesius (2019 m.), nors teoriškai ir praktiškai būtų buvę logiška jį paskelbti dar 2013 metais. VMI pajautė, kad darbuotojai nori būti per daug sveiki: pasirodo, mes norime ir masažo (nebūtinai gydomojo), ir baseino, ir vitaminų, ir kitų mūsų sveikatai tikrai reikalingų dalykų. Per gerai gyvename, o tai blogai – reikia viską pakeisti. Taigi įdomiausia komentaro dalis yra tai, kad jei į sveikatos draudimo sutartį įtrauktos „kitos prekės ar paslaugos“ – tai lengvata 1) netaikoma visai, jei nėra aišku, kokia dalis įmokų tenka „kitoms prekėms ir paslaugoms“, 2) taikoma tik tai daliai įmokų, kurios tenka „tikrosioms“ sveikatos priežiūros paslaugoms. Toks komentaras, tikėtina, labai sugriežtins lengvatos taikymo sąlygas, nes iki šiol mokesčių mokėtojai šią lengvatą taikė savo nuožiūra pagal susiformavusią praktiką. Blogiausia yra tai, kad komentaras realiai turėtų būti taikomas nuo įstatymo straipsnio įsigaliojimo ar pakeitimo. Neaišku, ar prasidės žiaurios akcijos, bet bent jau ateityje papildomo sveikatos draudimo sutarties sąlygas reikėtų peržiūrėti.

Sausio mėn. pabaigoje reikės pasitikrinti, ar pakeisti apskaitos sistemos nustatymai: GPM tarifai, MMA, NPD formulė, papildomos pensijos nauji tarifai ir kt. Netrukus laukia ir metinių deklaracijų pildymo karštinė, o pradėsime kaip visada nuo GPM. Suradę laisvo laiko tikrai nepamirškite apsilankyti auditoriaus A. Kapitanovo seminare „2019 m. finansinė atskaitomybė ir mokesčių pakeitimai 2020 m.“.