2021 m. birželio 8 d. IBA NAUJIENLAIŠKIS Nr. 11 (455)

Mieli skaitytojai,

Ryškiai šviečia saulė ir nuotaika gerėja. Atostogų nuotaikos tvyro ore. Daugelis iš mūsų gali laisviau pramogauti tiek lauke, tiek patalpose. Lietuvos galimybių pasą jau papildė skaitmeninis COVID pažymėjimas, kuris gerokai palengvins saugias piliečių keliones po ES. Jei savo pažymėjimo dar nematote esveikata.lt, nenusiminkite – viskas daroma palaipsniui, keliais etapais, kurie bus baigti iki liepos 1 d.  

Šiuo metu mums svarbu visiškai „uždaryti“ ir „pamiršti“ 2020 metus, tam iki birželio 15 d. reikia pateikti pelno mokesčio deklaraciją PLN204 ir lydinčias ataskaitas FR0438 bei FR0528. FR0438 ataskaita paprastai užpildoma tiesiog darant kopiją, nes akcininkų ar valdomų įmonių keitimas nėra dažnas. FR0528 ataskaita kiek sudėtingesnė, nes joje pateikiame sumas, susijusias su asocijuotų asmenų sandoriais. Jei turite nekilnojamojo turto – pasitikrinkite, ar Jums nereikia mokėti avansinio NT mokesčio iki birželio 15 d.

Kai kurios turtingos įmonės pirko ir perka prabangias transporto priemones (taip pat jachtas, vandens motociklus ir t. t.), viešumoje tai pateikta kaip skandalas (mes gi žinome, kad tai tampa skandalu tik todėl, kad apie tai garsiai ir daug šnekama), nes visos šios įmonės gavo ir nemažą valstybės paramą. Aišku, juokingai skamba kai kurių įmonių pasiteisinimai, kad paramos pinigai, kurie gulėjo „dešinėje“ banko pusėje, buvo panaudoti algoms, o jachta buvo nupirkta iš „kitų“ pinigų. Iš to galima tik padaryti išvadą, kad paramos teikimo kriterijai nebuvo pakankamai apgalvoti. 

Teisės aktų pakeitimai gana nuspėjami, nes susiję su anksčiau suplanuotais pokyčiais (daugiausia įsigaliosiančiais nuo liepos 1 d.): muitinė ruošiasi smulkių siuntinių (speciali importo PVM deklaravimo ir mokėjimo procedūra) PVM apmokestinimui ir tvirtina importo PVM ataskaitos pildymo aprašą (jis tikrai bus aktualus Lietuvos paštui); Aplinkos ministerija nustatė minimalius reikalavimus, kaip turi būti vykdoma sunaudotų degalų, kilimo / tūpimo ciklų apskaita, kad būtų surinkta pakankama informacija mokesčiui už aplinkos teršimą apskaičiuoti; daromi žingsniai link i.EKA diegimo, kai visa kasos aparatų informacija bus pateikiama VMI (tai bus daroma etapais iki 2025 m.); taip sutapo, kad pakeistos ir kasos aparatų naudojimo taisyklės (pakeitimai daugiausia susiję su įregistravimo / išregistravimo procedūromis); paramos ataskaitų FR0477 / FR0478 pildymo pakeitimai yra susiję su parama fiziniams asmenims, dalyvaujantiems likviduojant ekstremaliąją situaciją (šalinant jos padarinius), ir aktualūs pildant jas už 2021 m.

Kol Seimas nepristinga „idėjų“, mums visada reikia būti budriems ir pasiruošusiems, o pasiruošti naudingiausia dalyvaujant seminaruose „Įmonių finansinių rodiklių analizė ir vertinimas“ bei „Darbo laiko apskaita: suminė ar individualus režimas?“.