Kokius duomenis teiks VMI finansų rinkos dalyviai?

Finansų rinkos dalyviai nuo kitų metų privalės mokesčių administratoriui pateikti standartizuotus ir konkrečius duomenis apie gyventojų sąskaitas. Sąskaitų išklotinių, duomenų apie pirkinius ir paslaugas bei kitos asmeninės informacijos bankai VMI automatiškai neteiks. Mokesčių administravimo įstatymas numato, kad VMI iš bankų gaus tik tokią informaciją apie gyventojų sąskaitas:

– sąskaitų metinių apyvartų dydį (jeigu to paties asmens visų pas tą patį finansų rinkos dalyvį turimų sąskaitų bendros metinės apyvartos dydis yra ne mažesnis kaip 15 000 eurų);

– sąskaitų likutį metų pabaigoje (jeigu to paties asmens sąskaitų likutis metų pabaigoje yra ne mažesnis kaip 5 000 eurų);

– skolinius įsipareigojimus.

Finansų rinkos dalyviai mokesčių administratoriui pateiks tik metų pabaigos duomenų „nuotrauką“, todėl sąžiningi mokesčių mokėtojai neturėtų baimintis, kad VMI inspektoriai matys jų sąskaitų išklotines ar kasdienius pirkinius. Gauta informacija leis tiksliau identifikuoti tuos mokesčių mokėtojus, kurie nesąžiningai vykdo veiklą ir nemoka mokesčių, o mokestines prievoles tinkamai vykdantys gyventojai ne tik nepajus jokių pokyčių, bet ir bus trukdomi mažiau.

Anksčiau VMI duomenis apie vieno arba kito asmens turtą, pajamas, išlaidas ir veiklą gaudavo iš finansų rinkos dalyvių ir kitų trečiųjų šaltinių pagal atskirą mokesčių administratoriaus nurodymą, t. y. atliekant kontrolės veiksmus, kai VMI jau turėjo pagrįstų įtarimų, jog mokesčių mokėtojas sukčiauja.