2016 m. rugsėjo 20 d. VMI išplatino pranešimą, kuriuo paaiškina nedarbo socialinio draudimo išmokų apmokestinimo tvarką. Informacinis pranešimas priimtas atsižvelgiant į Gyventojų pajamų mokesčio įstatymo pakeitimus, įsigaliosiančius 2017 m. sausio 1 d.
Gyventojų pajamų mokesčio įstatymas buvo pakeistas nedarbo socialinio draudimo išmokas perkeliant iš neapmokestinamųjų pajamų į apmokestinamąsias:
Pakeista nuostata | Sena redakcija | Nauja redakcija |
GPMĮ 17 straipsnio „Neapmokestinamosios pajamos“ 1 d. 2 p. | 1. Neapmokestinamosios pajamos yra šios:
2) pašalpos, mokamos iš valstybės, savivaldybių biudžetų ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės ir motinystės (tėvystės) pašalpas. |
1. Neapmokestinamosios pajamos yra šios:
2) pašalpos, mokamos iš valstybės, savivaldybių biudžetų ir Valstybinio socialinio draudimo fondo biudžeto, išskyrus ligos, motinystės, tėvystės, vaiko priežiūros ir nedarbo socialinio draudimo išmokas. |
Savo informaciniame pranešime VMI paaiškina, kodėl buvo įtvirtintas toks pakeitimas. Nedarbo draudimas yra socialinio draudimo rūšis, kai nedarbo draudimo išmokomis kompensuojamos dėl nedarbo negautos pajamos ar tik dėl dalinio darbo negautų pajamų dalis. Atsižvelgiant į tai, kad nedarbo draudimo išmokomis ar dalinio darbo išmokomis yra siekiama pakeisti būtent su darbu susijusias pajamas arba jų dalį, nedarbo draudimo išmokos ir dalinio darbo išmokos, taip pat kaip ligos, motinystės, tėvystės ir vaiko priežiūros išmokos, yra priskirtinos su darbo santykiais ar jų esmę atitinkančiais santykiais susijusioms pajamoms ir apmokestintinos pagal šioms pajamoms GPMĮ nustatytas taisykles.