Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius 2015 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-53 patvirtino Asmenims, kurie verčiasi ūkine komercine veikla, apimančia prekybą nekilnojamaisiais daiktais ar kitu turtu, kurio vertė lygi arba viršija 15 000 eurų ar atitinkamą sumą užsienio valiuta, jei atsiskaitoma grynaisiais pinigais, skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, kartu pripažindamas netekusiu galios ankstesnį 2009 m. sausio 27 d. įsakymą Nr. V-11 ir juo patvirtintus nurodymus. Šių nurodymų paskirtis – nustatyti pinigų plovimo ir (ar) teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo asmenų veikloje tvarką.
– Atliktais pakeitimais patikslintos nuorodos į aktualius teisės aktus pagal galiojančias teisinės technikos taisykles, papildyta naujomis nuorodomis į priimtus naujus poįstatyminius teisės aktus, taip pat įrašyti veikiantys aktualūs internetiniai adresai. Visur papildyta žodžiais ,,vertė lygi arba viršija 15 000 eurų“ (vietoj anksčiau buvusios formuluotės „vertė viršija 15 000 eurų“).
– Patikslinta, kad sustiprintas kliento tapatybės nustatymas atliekamas, kai sandoriai ar dalykiniai santykiai atliekami su politikoje dalyvaujančiais fiziniais asmenimis, kurių nuolatinė gyvenamoji vieta yra kitoje ES valstybėje narėje ar trečiojoje valstybėje, arba kai finansų įstaiga ar kitas subjektas, įvertinę kliento keliamą riziką ir nustatę, kad klientas kelia didelę pinigų plovimo / teroristų finansavimo riziką, nusprendžia sustiprintą kliento tapatybės nustatymą taikyti ir kitiems politikoje dalyvaujantiems fiziniams asmenims.
– Papildyta nuostatomis, jog Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatymas leidžia asmenims nustatyti kliento ar naudos gavėjo tapatybę jiems tiesiogiai nedalyvaujant. Šiuo atveju būtina vykdyti tiek pagrindinius kliento ir naudos gavėjo tapatybės nustatymui taikomus reikalavimus (užtikrinti kliento tapatybės dokumento kopijos turėjimą ir saugojimą, kliento pateiktos informacijos tikrinimą nepriklausomuose šaltiniuose ir kt.), tiek sustiprintam kliento tapatybės nustatymui taikomus reikalavimus.
– Atsakomybė už nurodymuose nustatytų kliento ar naudos gavėjo tapatybės nustatymo reikalavimų įvykdymą tenka trečiosios šalies informacija apie klientą ar naudos gavėją pasinaudojusiems asmenims. Jeigu asmuo neturi galimybių nedelsiant gauti reikalaujamų dokumentų kopijų ar kitos informacijos, laikoma, kad dalykiniai santykiai su klientu yra vykdomi tinkamai nenustačius kliento ir naudos gavėjo tapatybės.
– Patikslinta, kas suprantama kaip retas informacijos teikimas ir kokiu būdu tokia informacija gali būti teikiama: asmuo, kuris informaciją teikia retai (ne daugiau kaip 10 kartų per metus) ir neturi galimybės ją pateikti per FNTT informacinę sistemą, gali ją pateikti raštu, faksu arba elektroniniu paštu.
– Papildyti atvejai, kada asmuo privalo pranešti informaciją FNTT, atnaujintos registracijos žurnalo tvarkymo taisyklės ir šiame žurnale nurodytina informacija, įtvirtinta, kad asmenys privalo ne ilgiau kaip 10 d. d. sustabdyti pinigines operacijas ir sandorius nustatytais atvejais (anksčiau buvo įtvirtintas 5 d. d. terminas).
– Papildytas atvejų, kai asmuo neprivalo pranešti FNTT informacijos apie kliento tapatybę ir apie kliento vienkartines grynųjų pinigų operacijas, kurių suma lygi arba viršija 15 000 eurų arba ją atitinkančią sumą užsienio valiuta, ir apie kliento kelias grynųjų pinigų operacijas, sąrašas: jeigu kliento veiklai būdingos didelės nuolatinės ir reguliarios piniginės operacijos, t. y. klientas ne mažiau kaip 1 m. vykdo veiklą, o jo kiekvieno ketvirčio faktinės pinigų įplaukų arba 2 paskutinių ketvirčių išmokų suma viršija 300 000 eurų ar ją atitinkančią sumą užsienio valiuta.
– Teisės akte atsirado naujas VII skyrius, skirtas pinigų plovimo ir (arba) teroristų finansavimo rizikos vertinimui, kuriame pateikiamos išskirtinos rizikos rūšys (jomis neapsiribojant):
- kliento rizika;
- produktų, paslaugų rizika ir (arba) operacijų rizika;
- šalies ir (arba) geografinio regiono rizika.
Asmens rizikos, susijusios su pinigų plovimu / teroristų finansavimu, valdymas turi būti neatskiriama bendros to asmens rizikos valdymo sistemos dalis.
– Papildyti informacijos saugojimo terminai, nustatant, kad dalykinių santykių su klientu korespondencija turi būti saugoma 5 m. nuo sandorių ar dalykinių santykių su klientu pabaigos dienos popierinėje arba elektroninėje laikmenoje, taip pat sutrumpintas terminas nuo 10 iki 5 m., skirtas išnagrinėtų atitinkamas sąlygas tenkinančių operacijų ar sandorių tyrimo rezultatus įforminančių raštų saugojimui.
Pakeitimais įpareigojami asmenys po šių nurodymų priėmimo iš naujo įvertinti klientų keliamą riziką ir nustačius, kad jie kelia didelę pinigų plovimo / teroristų finansavimo riziką, taikyti sustiprinto klientų tapatybės nustatymo priemones, išskyrus atvejus, jei tai buvo atlikta po 2014 m. rugsėjo 1 d.
FNTT direktorius 2015 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-54 patvirtino naujus Patikos ar bendrovių steigimo ar administravimo paslaugų teikėjams skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui ir netekusiu galios pripažino ankstesnį 2012 m. birželio 1 d. įsakymą Nr. V-157 „Dėl Patikos ar bendrovių steigimo ar administravimo paslaugų teikėjams skirtų nurodymų, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, patvirtinimo“. Pakeistųjų nurodymų paskirtis – patikos ar bendrovių steigimo ar administravimo paslaugų teikėjams, kaip jie apibrėžti Pinigų plovimo ir teroristų finansavimo prevencijos įstatyme, nustatyti pinigų plovimo / teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo tvarką.
Atlikti analogiški pakeitimai, atsižvelgiant į turinio ypatumus, kaip ir 2015 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-53. Pakeitimais taip pat nustatyta, kad minėti paslaugų teikėjai po šių nurodymų priėmimo privalo iš naujo įvertinti klientų keliamą riziką ir nustatę, kad jie kelia didelę pinigų plovimo / teroristų finansavimo riziką, taikyti sustiprinto klientų tapatybės nustatymo priemones, išskyrus atvejus, jei tai buvo atlikta po 2014 m. rugsėjo 1 d.
FNTT direktorius patvirtino ir dar vienus naujus nurodymus – 2015 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-55 Buhalterinės apskaitos ar mokesčių konsultavimo paslaugas teikiančioms įmonėms skirtus nurodymus, kuriais siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui ir (ar) teroristų finansavimui, ir netekusiais galios pripažino ankstesnius, patvirtintus 2009 m. sausio 27 d. įsakymu Nr. V-10. Šių nurodymų paskirtis – nustatyti pinigų plovimo / teroristų finansavimo prevenciją reglamentuojančių teisės aktų reikalavimų įgyvendinimo Lietuvos įmonėse ir užsienio įmonių atstovybėse (filialuose), įregistruotose ir veikiančiose Lietuvoje, kurių pagrindinė veikla yra buhalterinės apskaitos ar mokesčių konsultavimo paslaugų teikimas, tvarką.
Ir šiuose nurodymuose atlikti analogiški pakeitimai, atsižvelgiant į turinio ypatumus, kaip ir 2015 m. vasario 26 d. įsakymu Nr. V-53. Kartu įtvirtinamas įpareigojimas įmonėms po šių nurodymų priėmimo iš naujo įvertinti klientų keliamą riziką ir nustačius, kad jie kelia didelę pinigų plovimo / teroristų finansavimo riziką, taikyti sustiprinto klientų tapatybės nustatymo priemones, išskyrus atvejus, jei tai buvo atlikta po 2014 m. rugsėjo 1 d.